Evadarea din cutie. Îndrumar de autodezvoltare în cunoaștere
Pe copertă: Ștefan Iacobescu, Generator de hazard, Ritual pentru încolțirea ierbii, Institutul de Cercetări Eco-Muzeale Gavrilă Simion Tulcea, CC BY-SACărțile lui Dan D. Farcaş sunt o pledoarie pentru o Nouă Ştiinţă, una a totalităţii, a întregului existent. Conflictele şi neajunsurile lumii actuale demonstrează că omul nu are acces decât la frânturi de adevăr despre sine, zbătându-se într-o angoasantă incertitudine şi confuzie. Cultivarea iubirii şi a frumosului, ne spune autorul, poate oferi o şansă spre mai binele tuturor. – Dumitru Constantin-DulcanOamenii de știință nu trebuie să se teamă să investigheze spiritualitatea și experiențele spirituale, deoarece acestea reprezintă un aspect central al existenței umane. (Fragment din Manifest pentru o știință post-materialistă)Învață-i pe elevi și scepticismul sănătos, deschis, cel care nu crede orbește în miracole, dar spune mereu dar dacă totuși , cerând sau căutând dovezi suplimentare. În același timp, atrage-le atenția că, din nefericire, peste 90% din știrile senzaționale din media sunt falsuri și că principala cale de a le deosebi pe cele adevărate este o cunoaștere temeinică a domeniului. Mai spune-le și că trăim într-o singură realitate, iar acumularea de dovezi, de pildă implicarea conștiinței în procesele fizice, ne obligă azi să renunțăm la scindarea în material și spiritual, impusă de vreo patru secole gândirii europene. Mai pe scurt, te rog dezvoltă-le elevilor imaginația, curiozitatea, capacitatea de a întreba și de a explica, abilitatea nu doar de a accepta pluralitatea, ci de a o căuta și folosi în gândire, creație și în deciziile responsabile. Antrenează-i să inventeze, să inoveze, să facă lucruri nemaivăzute. Antrenează-i să gândească critic, cu propria minte, nu folosind șabloane. Acestea sunt calitățile care vor conta într-un viitor copleșit de inteligența artificială. (Fragment din Scrisoare către un dascăl) – Dan D. FarcașFără să ne dăm seama, trăim cu toții în cutii mai mici sau mai mari. Ne țin aici captivi prejudecăți și jumătăți de adevăruri, în care am fost dresați să credem încă din primii ani de viață. Cei mai mulți ne petrecem, confortabil, toată existența în interiorul cutiei hărăzite, fără să înțelegem că suntem prizonieri. Cartea aceasta e dedicată celor care simt sau intuiesc pereții cutiei în care i-a așezat hazardul și caută modalități pentru a evada din ea. – Dan D. Farcaș Noua Spiritualitate este emanația unei Noi Științe care s-a conturat îndeosebi către sfârșitul secolului abia încheiat. Sunt aduse tot mai multe argumente care pledează pentru originea spirituală a Universului.Viziunea materialistă asupra lumii a permis crearea unei civilizații tehnologice avansate, cu indubitabile avantaje pentru ameliorarea condiției umane. În același timp însă, filosofia care a motivat-o nu a reușit să evite actuala criză globală. Suntem tot mai nesiguri pe destinul nostru, mai angoasați, mai aproape de autodistrugere.Colecția noastră se deschide, așadar, tuturor cărților menite să propună o soluție de ieșire din impasul lumii contemporane, să avanseze o ipoteză coerentă sau să adauge o nouă valență demersului spre o lume mai bună.Nimic nu se va schimba în drama lumii actuale dacă rămânem la aceeași gândire. Acesta este motivul pentru care toți comentatorii fenomenului social optează pentru o Nouă Spiritualitate. Respectul pentru viață, nevoia de schimbare a fiecăruia dintre noi în acord cu Legea fundamentală a Universului, care postulează înfăptuirea binelui, a frumosului, a armoniei, și nu a urii și a dezbinării, constituie esența Noii Spiritualități. – Dumitru Constantin-Dulcan Dan D. Farcaș, născut în 1940, la Reșița, este absolvent de matematică și fizică la Universitatea din Timișoara și are un doctorat în matematică și informatică la Universitatea din București. Cursuri de informatică la firma IBM, Sophia Antipolis etc.Informatician, din 1962, la Institutul Politehnic din Timișoara, la primul calculator alfanumeric românesc, MECIPT-1, pe care a realizat și simulări de rețele neuronale și de sisteme biologice, în premieră pentru România. Începând din 1968, la CEPECA București, a predat cursuri de informatică, a condus și a participat la numeroase proiecte de informatizare, unele de nivel național, în special în managementul sănătății, al cercetării și al proceselor industriale. Director și director adjunct al Centrului de Calcul și Statistică Sanitară (1992-2002, cu întreruperi), consilier temporar al Organizației Mondiale a Sănătății și expert al Comisiei Europene, pentru informatizarea ocrotirii sănătății în România. Cercetător principal I, consilier/expert I la Direcția Generală de Politica Științei și Management din Ministerul Cercetării și Tehnologiei (1994-2000). Din 1991, membru corespondent, iar din 1993, membru titular al Academiei de Științe Medicale. Vicepreședinte al Societății Române de Informatică Medicală în perioada 1991-2010. Membru fondator, în 2006, al Centrului de Studii pentru Științele de Graniță